Vesnička Dale leží mezi krásnými strmými horami, vodopády a fjordy na západním pobřeží Norska. V roce 1879 zde byla založena textilní továrna. Byl tu snadný přístup k vlně, silná pletařská tradice a bohaté zdroje energie z přírody – z okolních vodopádů. Od té doby firma Dale vyvíjí nádherně vypadající produkty prvotřídní kvality, jejichž design je znám po celém světě.

Galerie

– Dědictví –

V roce 1872  Peder Jebsen cestoval malou vesnicí Dale, blízko města Bergen na západním pobřeží Norska. Měl dlouholeté zkušenosti s textilním průmyslem a vystudoval moderní metody výroby v Anglii. Peder Jebsen měl za to, že Dale bude ideálním místo pro založení textilní továrny, která bude moci využívat energii vodních zdrojů se snadným přístupem k norské vlně.

Zajistil si práva na místní vodopády a brzy poté začaly v Dale přistávat parníky naložené novými stroji z Anglie. Továrna firmy Dale byla dokončena v roce 1879 a ve vesnici Dale stále funguje. Od začátku byl její majitel Peder Jebsen schopen výborně zkombinovat své znalosti moderní textilní výroby s citem pro prvotřídní vlnu a vytváření vzorů. Skvělá kvalita výrobků se stala charakteristickou pro značku Dale a firma jí drží od roku 1879 dodnes.

FIRMA ROSTE

Pletené výrobky od Dale se staly rychle uznávánými pro svou prvotřídní kvalitu. Firma se tak velmi rychle rozrůstá a stává se největším zamětnavatelem v regionu. Do firmy jsou přijímáni zruční pletaři a další řemeslníci, není neobvyklé, že několik členů rodiny pracuje pro Dale. Takto jsou vlastně všechny získané zkušenosti a odborné znalosti přenášeny z generace na generaci a pokračuje se v produkci krásného oblečení.

RANÉ INOVACE

Firma Dale of Norway působí již dlouho jako lídr na trhu, co se týče výrobků z vlny a je také známá důležitými inovacemi. Na základě výzkumu a experimentování s různými druhy vlny, představila Dale v roce 1912 prvotřídní česanou vlnu, jejíž vlastnosti vytvořily pověst čisté a dlouho trvající kvality výrobků firmy Dale, kvality, pro niž je firma známá. Kvalita a také pověstný „look“ – vzhled výrobků se staly synonymy pro značku Dale a jsou jimi dodnes.

STOLETÍ PLETENÍ

Není náhoda, že Dale of Norway vyvinula jedinečný vzhled a vysoce kvalitní pletené oblečení. Norové ovládali pletení po staletí vzhledem k potřebě praktického, ale také stylového oblečení odpovídajícímu norskému klimatu. Tyto zkušenosti a znalosti přecházely z generace na další generace Norů a firma Dale tak neměla problém najít kvalifikované pletaře a řemeslníky, když v roce 1879 začínala.